Interjútechnikák megismerése és alkalmazása a felmérés módszertanában, sajátosságok a fogyatékos emberek vonatkoztatásában |
Engedélyszám: T-09-032/2013
1.A továbbképzés célja A továbbképzés célja, hogy a szociális szolgáltatásokat igénylő fogyatékos emberek szükségleteinek felmérését, valamint a szolgáltatások tervezését végző szakemberek olyan elméleti és gyakorlati ismereteket szerezzenek, melyeket speciálisan a fogyatékos személyek szociális ellátása során felmerülő helyzetekben is alkalmazni tudnak, és amelyek figyelembe veszik a fogyatékos emberek életét érintő sajátosságokat, valamint akadályozottságukat. A képzési program Interjúzás módszertani ismereteket nyújt, és felkészít a fogyatékos emberekkel való speciális interjúhelyzetre, hasznosítható tudást és gyakorlati betekintést kíván nyújtani. Cél, hogy ezen ismeretek alkalmazásával mind a szociális szakemberek, mind az e területen dolgozó társszakmák képviselői képessé váljanak arra, hogy a fogyatékos ember szükségleteinek megfelelő támogatás biztosítása érdekében adekvát és célzott kérdéseket tegyenek fel, melyek által megismerhetővé válnak a valós szükségletek. Cél, hogy a kapott információk jól kiegészítsék a szükségletfelmérés más formáit, s ezek alapján tervezhetővé váljanak a szolgáltatások. A szolgáltatásokat igénybe vevő emberek jobb megismerése, közben az egyedi igényeik figyelemben tartása hozzájárul a partneri, bizalmon és együttműködésen alapuló kliens-segítői kapcsolat kialakulásához, s ez által az eredményesebb szolgáltatásnyújtáshoz. Nem titkolt célunk még, hogy a mindennapok egyhangúságából, monotóniájából kiszakítsuk, kizökkentsük a résztvevőket és a képzésen pozitív légkört tudjunk teremteni, és tartalmas, élményt adó négy napot tölthessenek el. A négy nap legyen számukra jó hangulatú, hasznos, érdekfeszítő, szolgálja az élményekhez jutást, szakmai épülést.
2. A továbbképzés célcsoportja A célcsoport munkahelyen betöltött funkciója szerint: szakdolgozó, középvezető, magasabb vezető, tanácsadó A szolgáltatást igénylő vagy igénybe vevő ember felmérésével és/vagy fejlesztésével, a szolgáltatások tervezésével foglalkozó, felsőfokú végzettséggel rendelkező munkatárs, elsősorban szociális munkás, szociális szakember. Továbbá társszakmák képviselői: Viselkedéselemző-pszichológus, foglalkoztatási koordinátor, foglalkoztatást szervező, terápiás munkatárs, fejlesztő pedagógus, gyógypedagógus, pedagógus, mozgásterapeuta, gyógytornász, konduktor, szomatopedagógus, családgondozó, mentálhigiénés munkatárs.
3.A továbbképzés tartalmának rövid ismertetése A képzés tartalmi elemei: 1) Szükségletfelmérés, fogalmi elemek, módszerei a fogyatékos emberek ellátásában. 2) Az interjú szerepe a felmérésben, az interjúzás módszertani követelményei, formái, az interjú tervezése, kérdezési technikák, téma vezetése, aktív hallgatás. Az interjúzás gyakori hibái. 3) A fogyatékos embert – mint interjúalanyt - érintő speciális sajátosságok, azok a tartalmi elemek, amelyek kiemelten fontosak a fogyatékos emberek szükségleteinek megismerésében. 4) Interjúterv készítése. 5) Az emberi kommunikáció fajtái. Kommunikáció fogalma, kommunikációs tartalom, kommunikáció tárgya, kommunikációs szituáció. 6) Metakommunikáció. Verbális és non-verbális kommunikációs jelzések. Nem verbális kommunikáció szerepei, csatornái. 7) A metakommunikáció és fogyatékosság. Félreértésekre okot adó és külön figyelmet igénylő helyzetek megismerése a fogyatékos emberekkel való kommunikáció során. 8) Helyzetgyakorlatok. 9) A képzés zárása. Záró feladat elkészítése és bemutatása. A tanfolyam gyakorlatközpontú. Az elméleti előadások mellett szükségszerűen helyet kapnak a helyzetgyakorlatok, kiscsoportos feladatok, és egyéni otthoni feladatmegoldás is. A képzés teljes óraszáma 40 óra (20 óra elmélet, 20 óra gyakorlat), melyből 32 kontakt óra, és 8 óra otthon végzendő feladat.
4. A továbbképzés óraszáma 40 óra
5. A tanfolyam helyszíne: A résztvevők többségének a lehető legkevesebb utazást jelentő helyszín a csoporttal való előzetes egyeztetés alapján. A minimum létszám 22 fő.
6. A tanfolyam időpontja: Igény szerint a csoporttal előzetesen egyeztetett időpontban.
7. A tanfolyam trénerei: Felsőfokú végzettséggel és a képzési programban előírt szakmai tapasztalatokkal rendelkező szakember/szakemberek.
8. A tanfolyamot elvégzők igazolást kapnak. Az igazolás kiadásának feltétele A teljesítés feltétele a jelenlét, a képzés kereteinek elfogadása, valamint a képzésen és a gyakorlatokban, a közös feladatmegoldásokban való aktív és konstruktív részvétel, a számonkérésen való teljesítés.
A hiányzás mértéke nem haladhatja meg a 10 %-ot (4 óra). |
ET-2021-02-046 - Kisfaludy-program
Mikepércsi Lovaspark lovas turisztikai szolgáltatásának fejlesztése
Szociális humán erőforrás fejlesztése
Hallgatói segédanyagok a képzéshez
Pályakezdő foglalkoztatása a Suliszerviz-nél
Napelemes rendszer telepítése a Mikepércsi Lovaspark főépületére
Digitális szakadék csökkentése
GOP-2.1.1-12/B-2013-0441
Komplex vállalati technológia-fejlesztés mikro-,kis- és középvállalkozások számára
GOP-3.5.1-12/B-2012-0010
Női munkavállaló távmunkában történő alkalmazása a Suliszerviz Kft.-nél
TÁMOP-2.1.3.A-11/1-2011-0017
Munkavállalók képzése a Suliszerviz Kft.-nél
GOP-2.1.1-10/A-2010-1240
Technológiai fejlesztés és korszerűsítés a Suliszerviz Kft.-nél
GOP-2.2.1-11-2011-0013
Szolgáltatási webáruház és kapcsolódó modulok bevezetése a Suliszerviz Kft.-nél
konferencia.suliszerviz.com
A regisztrációt 2024. október 23-án lezártuk.
Nemzeti tehetségpont partner