Nevelési módszerek a gyermekvédelmi szakellátásban |
Engedélyszám: T-09-048/2013
1.A továbbképzés célja A képzés célja az, hogy segítse a szakmai tudatosság elmélyülését, a gyermek helyzetére, érzéseire, reakcióira történő ráhangolódást. A nevelési helyzetek megoldásához módszereket ajánl. Esetek elemzésén keresztül a gyermekkel történő együttműködés kialakításához, a motiválásához kínál alternatívákat. Szituációs gyakorlatok segítségével kommunikációs technikákat gyakoroltat (én-közlés, tükrözés, konfrontáció, stb.), segítve a mindennapi munkában gyakran keletkező konfliktusok megoldását, a gyermek provokatív viselkedésére adott hatékony válasz készségszintűvé válását. A továbbképzésnek célja az is, hogy a team-munka eredményesebbé tételét ösztönözze. A tanultak alkalmazásával megelőzhető az, hogy a szakember egyedül érezze magát a nehéz helyzetben, ezáltal a képzés – közvetve – a kiégés megelőzésében is szerepet játszhat. Módszereiben a képzés az ismeretközlést, az esetmegbeszélést, a vitát, a helyzetgyakorlatot ötvözi, mely illeszkedik a felmérés során érkezett igényekhez, és a saját élményen keresztül az ismeretek elmélyülését segíti elő.
2. A továbbképzés célcsoportja A továbbképzési program célcsoportját azok a gyermekvédelmi asszisztensek és gyermekfelügyelők képezik, akik a gyermekvédelmi szakellátáson belül, a gyermekotthonokban és lakásotthonokban a gyermekek, fiatal felnőttek gondozásával, nevelésével közvetlenül foglalkoznak. A téma jellegénél, és a problémák hasonlóságánál fogva célcsoportba tartoznak ezen kívül a gyermekek átmeneti otthonában dolgozó gyermekvédelmi asszisztensek, gyermekfelügyelők és a családok átmeneti otthona szakgondozói, gondozói. A másodlagos célcsoportot ezekben az intézményekben nevelkedő gyermekek, fiatal felnőttek alkotják. A velük foglalkozó szakemberek ismereteinek, készségeinek változása, szemléletük formálódása a gyerek-felnőtt közötti együttműködés módosulását eredményezi, miáltal a gyermekek helyzete, állapota, fejlődése is javul.
3.A továbbképzés tartalmának rövid ismertetése A továbbképzés a gyermekvédelmi szakellátásban élő gyermekek nevelésével kapcsolatos kérdéseket dolgozza fel. A gyermekvédelmi szakellátásban dolgozók gyakran panaszkodnak arra, hogy a gyermekek viselkedése egyre problematikusabb, nehéz őket rávenni a szabályok betartására, az iskolába járásra, feladataik elvégzésére. Követelményekre, frusztrációra azonnal agresszív kitörésekkel válaszolnak. A felnőttek eszköztelennek, tehetetlennek érzik magukat, és gyakran lemondanak arról, hogy változást érjenek el a gyermekek viselkedésében. A képzés célja az, hogy segítse a szakmai tudatosság elmélyülését, a gyermek helyzetére, érzéseire, reakcióira történő ráhangolódást. Mindezt módszerek bemutatásával egészíti ki. Esetek elemzésén keresztül a gyermekkel történő együttműködés kialakításához, a motiválásához kínál alternatívákat. Szituációs gyakorlatok segítségével kommunikációs technikákat gyakoroltat (én-közlés, tükrözés, konfrontáció, stb.), segítve a mindennapi munkában gyakran keletkező konfliktusok megoldását. A képzés témái: 1. „Normál” vagy „eltérő” viselkedés; ráhangolódás a gyermekvédelmi szakellátásba bekerülő, gyermekotthonban, lakásotthonban élő gyermekek, fiatal felnőttek helyzetére; a speciális szükségletű gyermek viselkedése; a traumát átélt gyermek. 2. A gyermek nevelésével foglalkozó szakemberek beállítódásával, attitűdjével kapcsolatos szakmai elvárások; a gyermek mindenek felett álló érdeke avagy csak a gyermek érdeke a fontos?; konfliktusok, a problémamegoldó stratégia. 3. Értő figyelem, én-közlés, tükrözés, kommunikációs gátak; a motiváció lehetőségei; versengés vagy együttműködés; büntetés vagy természetes következmények. 4. A team; a team-munka alapelvei; a teamen belüli együttműködés szabályai; a nevelési kultúra alakítása a teamen belül.
4. A továbbképzés óraszáma 40 óra
5. A tanfolyam helyszíne: A résztvevők többségének a lehető legkevesebb utazást jelentő helyszín a csoporttal való előzetes egyeztetés alapján. A minimum létszám 22 fő.
6. A tanfolyam időpontja: Igény szerint a csoporttal előzetesen egyeztetett időpontban.
7. A tanfolyam trénerei: Felsőfokú végzettséggel és a képzési programban előírt szakmai tapasztalatokkal rendelkező szakember/szakemberek.
8. A tanfolyamot elvégzők tanúsítványt kapnak. A tanúsítvány kiadásának feltétele
A képzési a program a foglalkozások legalább 90%-án történő részvétellel és – 5 oldal terjedelmű – esettanulmány készítésével teljesíthető. Az esettanulmánynak bizonyítania kell az elsajátított ismeretek gyakorlati alkalmazásának készségét. |
ET-2021-02-046 - Kisfaludy-program
Mikepércsi Lovaspark lovas turisztikai szolgáltatásának fejlesztése
Szociális humán erőforrás fejlesztése
Hallgatói segédanyagok a képzéshez
Pályakezdő foglalkoztatása a Suliszerviz-nél
Napelemes rendszer telepítése a Mikepércsi Lovaspark főépületére
Digitális szakadék csökkentése
GOP-2.1.1-12/B-2013-0441
Komplex vállalati technológia-fejlesztés mikro-,kis- és középvállalkozások számára
GOP-3.5.1-12/B-2012-0010
Női munkavállaló távmunkában történő alkalmazása a Suliszerviz Kft.-nél
TÁMOP-2.1.3.A-11/1-2011-0017
Munkavállalók képzése a Suliszerviz Kft.-nél
GOP-2.1.1-10/A-2010-1240
Technológiai fejlesztés és korszerűsítés a Suliszerviz Kft.-nél
GOP-2.2.1-11-2011-0013
Szolgáltatási webáruház és kapcsolódó modulok bevezetése a Suliszerviz Kft.-nél
konferencia.suliszerviz.com
A regisztrációs felület 2024. július 29-től elérhető.
Nemzeti tehetségpont partner