Továbbképzés engedélyszáma: T-09-054/2013
1.A továbbképzés célja
A továbbképzés célja felkészíteni a szociális szakembereket arra, hogy saját szakterületükön, munkahelyükön, a szakmai teamekben hatékony kollegiális esetmegbeszéléseket, esetmegbeszélő csoportokat szervezzenek és vezessenek. A legprofesszionálisabban vezetett esetmegbeszélés sem pótolhatja ugyan a szupervízió hiányát, de módot ad a kliensek problémáinak partneri feltárására, a tapasztalatok megosztására, és a szakmai kompetencia megerősítésére. A rendszeres esetmegbeszélésnek köszönhetően minden résztvevő átláthatja a többiek feladatait, módszereit és szakmai stílusát. A közös cél, hogy a munkatársak minél több eszközt tudjanak kifejleszteni, felhasználni az eredményesség érdekében, ezzel is ellensúlyozva azt, hogy rendszerint viszonylag kis létszámban egy jelentős nagyságú igénybevevői körnek kell szolgáltatni. A képzés fő céljai: stressz kezelés, szakmai önismeret, önreflexió elmélyítése, szakmaközi és munkahelyi kommunikáció fejlesztése.
2. A továbbképzés célcsoportja
Közösségi gondozó
Közösségi koordinátor
Családgondozó
Utcai szociális gondozó
Utcai szociális koordinátor
Intézményvezető
Szociális munkatárs
Mentálhigiénés munkatárs
3.A továbbképzés tartalmának rövid ismertetése
A képzés során a hallgatók megismerkednek az esetmegbeszélés különböző formáival, elméletével és elsajátítják azokat a gyakorlati ismereteket, mely kompetenssé teszi őket saját munkahelyükön professzionális esetmegbeszélések vezetésére.
Az esetmegbeszélés módszereinek megtanulásához a résztvevők kiscsoportos gyakorlati foglalkozásokon sajátítják el az esetmegbeszélés lépéseit, egyrészt, mint résztvevők, másrészt, mint az esetmegbeszélés moderátorai. Megismernek többféle esetmegbeszélési módszert, képesek lesznek felismerni, hogy mikor melyik alkalmazása a legcélszerűbb az esetmunka kapcsán.
A képzésen megszerzett gyakorlati tudás és új készségek birtokában a végzett hallgatók képesek lesznek a képzésen részt nem vett kollégáiknak is megtanítani az esetmegbeszélés professzionális módszereit. A tanfolyamon elsajátított ismeretek fejlesztik a team kapcsolatrendszerét, segítik az asszertiv kommunikációt, támogatják az együttműködést a team tagjai, ill. különböző szakterületek között, biztosítják az esetmegbeszélések rendszerességét, növelik az esetmunka hatékonyságát és biztonságát, végső soron emelik az ellátás színvonalát.
4. A továbbképzés óraszáma
40 óra
5. A tanfolyam helyszíne:
A résztvevők többségének a lehető legkevesebb utazást jelentő helyszín a csoporttal való előzetes egyeztetés alapján. A minimum létszám 22 fő.
6. A tanfolyam időpontja:
Igény szerint a csoporttal előzetesen egyeztetett időpontban.
7. A tanfolyam trénerei:
Felsőfokú végzettséggel és a képzési programban előírt szakmai tapasztalatokkal rendelkező szakember/szakemberek.
8. A tanfolyamot elvégzők tanúsítványt kapnak. A tanúsítvány kiadásának feltétele
A nagy létszámra és az ahhoz képest szűk időkeretekre tekintettel ennél a képzésnél csak egy írásbeli teszt képzelhető el záró ellenőrzési módszernek. (Az értékelés is időigényes.)
A hallgatók feladata, hogy a képzésen bemutatott esetmegbeszélési módszerek alapján összeállított tesztet töltsék ki. Elfogadható az a dolgozat, mely legalább 70 százalékban megfelel a leadott elméleti anyagnak. A tanfolyam sikeres teljesítésének feltétele: aktív részvétel a képzés minimum 90%-án, és az otthoni feladatok elkészítése.
|