A továbbképzés megnevezése: Hatékony tanulás-módszertani eljárások a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekeket/tanulókat nevelő intézmények eredményessége érdekében
Alapító neve: SULISZERVIZ Oktatási és Szakértői Iroda Kft. Szervező neve: SULISZERVIZ Oktatási és Szakértői Iroda Kft. Alapítási engedély szám: 835/10/2019 Felnőttképzési nyilvántartási szám: E-000541/2014
Az alapítási engedély érvényességének dátuma: 2024. 10. 24.
Foglalkozási órák száma: 30 A továbbképzés szervezésének formája: tanfolyami
A továbbképzés célja: A résztvevők megismertetése: ⁻ a projekt céljával, a fejlesztés területeivel, ⁻ a fejlesztés során alkalmazott mérési-értékelési rendszer elemeivel, ⁻ a mérésen alapuló intézményfejlesztés várható hatásaival, ⁻ a tanulók eltérő tanulási szükségleteihez igazodó, a szövegértést és a matematikai eszköztudást fejlesztő tanulás-módszertani és tanulásszervezési elemekkel. További cél a résztvevők felkészítése: ⁻ az eltérő tanulói/tanulási szükségletek felismerésére, ⁻ a tanulók tanuláshoz való viszonyának pozitív irányú megváltoztatására, tanulási szokásaik formálására, ⁻ az országos kompetenciamérés egyéni eredményeinek figyelembe vételével, a szövegértést és a matematikai eszköztudást fejlesztő, korszerű módszerek és technikák differenciált tanórai integrációjára a szaktárgyukhoz kapcsolódóan.
A program tartalmának rövid ismertetése: A képzés a mérésen alapuló egyéni és intézményi fejlesztésre fókuszál, a tanuló-környezet kognitív és affektív-szociális aspektusainak hangsúlyozásával. A képzés tartalmi elemei négy fő témakört ölelnek fel: 1. „MIÉRT?” A projekt céljaihoz és fejlesztési területeihez illeszkedő mérési-értékelési rendszer bemutatása és a változások kezelése. A témakörben: az intézményben már lezajlott fejlesztések rendszerezése, azok eredményességének elemzése. A változások és hatásainak saját élményű megélése. 2. „KINEK?” Tanulásdiagnosztikai és tanulásfejlesztési pedagógus kompetenciák: ebben a témakörben az egyéni tanulói/tanulási szükségletek megismerése érdekében Maslow szükséglet-motivációs piramisának értelmezése, a tanulás belső és külső feltételeit biztosító hatékony eszköztár feltérképezése. A megváltozott tanulási szokások hatása a viszonyra és a kompetenciák fejlődésére. 3. „KINEK és HOGYAN?” Az országos kompetenciamérésben nyújtott egyéni eredményesség növelése céljából a gondolkodási műveletek fejlesztése: ez a témakör a szövegértést és a matematikai eszköztudást fejlesztő lehetőségek tárházát mutatja be, konkrét, sajátélményű, adaptálható gyakorlatokon keresztül. 4. „MINDENKINEK, de HOGYAN?” A differenciált tanulásszervezés szintjei és pedagógiai funkciója. A témakör feltárja az eltérő személyiségű, fejlettségű tanulók képességszintjének növelését biztosító differenciálás elméleti hátterét. A résztvevők kíváncsiságát, fejlődési igényét feltételezve megalapozza a kooperatív technikák alkalmazását, a horizontális és a hálózati tanulásban rejlő lehetőségek kiaknázását, a tanuló-szervezetté válást. A képzés specialitása: a résztvevők saját élményeken keresztül tapasztalják meg a tanulási stílus jelentőségét, az egyénre szabott oktatás, a differenciált tanulásszervezés és a gondolkodási műveletek kompetenciájának fejlesztési lehetőségét és erejét. A záró-portfólióban a résztvevő által elkészített cselekvési terv magában hordozza a tudásmegosztás lehetőségét. Az elmélet és a gyakorlat aránya: 28%:72%. Az egyéni és csoportos gyakorlatok a tanultak kipróbálását, megélését teszik lehetővé. A képzés során az ellenőrzés, értékelés egyrészt a megértés visszacsatolását szolgálja, másrészt az alkalmazás realitását vizsgálja. A záró-portfólió értékelési szempontjai: teljesség, szakmaiság, a reflexiós levél, a cselekvési terv és a foglalkozás-/ óraterv megléte. A foglalkozás-/óratervnek tartalmaznia kell legalább három, a képzésen tárgyalt tanulás-módszertani elemet, amelyek a gondolkodási műveletek fejlesztését támogatják, tanórai differenciálás keretében, a szaktárgyhoz kapcsolódóan. A tanúsítvány kiadásának feltétele a képzésen való 90%-os részvétel, valamint a záró-portfólió értékelési szempontoknak megfelelő elkészítése, és határidőre történő beadása.
Az előírt tartalmi követelmények: Ismerje a tanulói/tanulási szükségletek, a tanuláshoz való viszony és a tanulási szokások diagnosztikai eljárásait, a szövegértéshez (információ-visszakeresés, kapcsolatok és összefüggések felismerése, értelmezés) és a matematikai eszköztudáshoz szükséges gondolkodási műveletek (tényismeret és egyszerű műveletek, alkalmazás, integráció; komplex megoldások és értékelés) fejlesztését támogató módszereket és technikákat. Ismerje a differenciálás elméleti hátterét, az adaptív kompetenciafejlesztést támogató tanulásszervezési módokat és eljárásokat. A képzés végére legyen képes megtervezni a gondolkodási műveletek fejlesztését differenciáltan támogató foglalkozást, tanórát. Legyen képes reflektálni a saját tanítási gyakorlatára az országos kompetenciamérés intézményi és egyéni eredményeinek tükrében.
Az ismeretek számonkérésének módja: Záró-portfólió összeállítása és határidőre történő beadása. A záró-portfólió tartalma: A képzés gyakorlatai során a résztvevő által elkészített produktumok (jegyzetek, feladatötletek, az általa tanított tantárgyra adaptált gyakorlattípusok, stb.). Reflexiós levél, amelyben a résztvevő összeveti saját tanítási gyakorlatát a képzés során elsajátított ismeretekkel, módszerekkel és technikákkal, megvizsgálja azok szaktárgyi alkalmazási lehetőségeit, figyelembe véve a hátránykompenzációs és a kiemelt kompetenciafejlesztési célokat. A reflektálás során kitér arra, hogy milyen cselekvési terv alapján tervezi a tudásmegosztást a saját tantestületén belül (horizontális tanulás). 1 foglalkozás/ tanóra terve – a gondolkodási műveletek fejlesztését tanórai differenciálással megvalósító foglalkozás/óra tervezése a szaktárgyhoz kapcsolódóan, legalább három, a képzésen tárgyalt tanulás-módszertani elem alkalmazásával. Beadási határidő: A továbbképzés befejezését követő két héten belül. Értékelési szempontok: teljesség, szakmaiság, reflexió, cselekvési terv és óraterv megléte. Minősítés: megfelelt/nem felelt meg.
A jelentkezés feltételei: – iskolai végzettség: egyetem és/vagy főiskola; nem jellemző; Pedagógus. – megelőző szakmai gyakorlat: – egyéb, éspedig:
Javasolt munkakörök: Tanító, Tanár, Kollégiumi nevelő, Szakoktató, gyakorlati oktató, Fejlesztõ pedagógus
Javasolt megbízások, funkciók (tevékenységek): Intézményvezető, Intézményvezető-helyettes, Diákönkormányzatot segítő pedagógus, Gyermekvédelmi felelős, Munkaközösség vezető, Osztályfőnök, Gyakorlóiskolai vezető tanár, óvodai szakvezető
|