A továbbképzés megnevezése: A pedagógus szerepe és lehetőségei a méltósággal teli élet, gondoskodásra nevelés, a gyermekeket ért veszteség felismerésében, kezelésében
Alapító neve: SULISZERVIZ Oktatási és Szakértői Iroda Kft.
Szervező neve: SULISZERVIZ Oktatási és Szakértői Iroda Kft. Alapítási engedély szám: 832/11/2019 Az alapítási engedély érvényességének dátuma: 2024. 10. 24.
Felnőttképzési nyilvántartási szám: E-000541/2014
Foglalkozási órák száma: 30 A továbbképzés szervezésének formája: tanfolyami
A továbbképzés célja: A képzés célja, hogy a pedagógiai gyakorlatba is jól illeszthető elméleti és módszertani ismereteket nyújtson a veszteségek: válás, család szétesése, jelentős élethelyzeti váltás, baleset, súlyos betegség és a halál témakörében. A gyermeki gyász általános sajátosságainak megismertetése. A pedagógus ismerje meg a veszteségélmények és gyászfolyamatok azonosságában és különbözőségében rejlő specifikumokat, ezeknek a különböző életkori szakaszokra jellemző megnyilvánulásait. Ismerje fel a gyerekeknél, a tanulóknál a veszteség és gyász okozta figyelmeztető jeleket, az érzelmi, teljesítmény- és viselkedésváltozás sajátosságait, és képes legyen ezeket az eseteket a kommunikációs és konfliktuskezelési ismeretek bírtokában a pedagógia eszközeivel megfelelően kezelni. Képes legyen egyéni szintű segítség mellett, közösségi szinten is az osztályközösségben rejlő lehetőségekre építve a veszteség, gyász témakörének feldolgozására. Képes legyen olyan bizalmi és érzelmi biztonságot adó légkört kialakítani, amely során a gyermekek tudnak az érzéseikről bizalommal és őszintén kommunikálni. A pedagógus-gyermek-szülő bizalmi kapcsolatban a programban részt vevő képes legyen saját kompetenciáit, határait tartani, az együttműködés lehetőségeit megtalálni a transzferhatás figyelembevételével. Képes legyen a gyermek és diákközösségben rendszerszemléletű megközelítéssel kezelni a helyzetet, a közösségi és társas támogatás lehetőségeit, valamint ezek megfelelő formáit kialakítani. Ismerje fel a gyermek lelki erőforrásait, a gyermek életkori feladatainak útjába kerülő érzelmi akadályokat és a gyermek-, diákközösség teherbíró képességeit, amelyek a pedagógiai eszközökkel megvalósítható prevenció szempontjából kiemelkedő jelentőségűek.
A program tartalmának rövid ismertetése: A továbbképzés a pedagógusoknak nyújt segítséget a méltósággal teli élet, a gondoskodásra nevelés eléréséhez, a gyermeket ért veszteség felismeréséhez, kezeléséhez. Ha a gyermeket veszteség éri, az a viselkedésében, teljesítményében, érzelmi állapotában azonnal megmutatkozik. A felismerésben és a feldolgozásban a család és a megszokott iskolai közösség segíthet a legtöbbet. Ahhoz, hogy a veszteségélménynek ne legyen hosszú távú következménye, ezeket a jelzéseket idejében fel kell ismerni. A képzés során a halálhoz, a veszteségélményhez való viszonyt a személyiségfejlődés kontextusában dolgozzuk fel. A képzés interaktív, csoportos feldolgozás, saját tapasztalatátadás, szituációs játékok, egyéb jó gyakorlatok bemutatásával az alábbi témaköröket dolgozza fel: - A veszteség és a gyászfolyamat általános jellemzői. - A gyermek érzelmi és viselkedési megnyilvánulásainak a gyászfolyamatra jellemző sajátosságai. Életkornak megfelelő kommunikáció a témával kapcsolatban. - Méltóságterápia. Nyitott kézzel szeretni. Gondoskodásra nevelés. - Az elméleti ismeretek gyakorlati alkalmazása.
A képzési program sikeres elvégzését tanúsítvány igazolja. A tanúsítvány kiadásának feltételei: - A megengedett maximális hiányzásnál nem nagyobb mértékű hiányzás. - A tananyagegységek során az egyéni és csoportos feladatmegoldásban való aktív részvétel. - A záródolgozat beadása. A záródolgozat követelményei: Egy gyász vagy veszteségfeldolgozó folyamat bemutatása óvodai/kollégiumi/iskolai helyzetben 3-5 oldal terjedelemben. Tartalma, szempontok: - Esetválasztás (motívumok). - Esetbemutatás (elmélet gyakorlati alkalmazása). - A megvalósítás lépései (az alkalmazott kommunikációs és problémamegoldó technikák). - Lezárás (önreflexiói, megoldási nehézségek, általánosan is hasznosítható tanulságok). Értélkelés: megfelelt/nem felelt meg minősítés. Beadási határidő: a tanfolyam zárását követő 15. napig.
Az előírt tartalmi követelmények: Ismerje meg a gyász és veszteségfolyamat általános jellemzőit. Sajátítsa el a hasonlóságokat és különbözőségeket a gyász és veszteségélmény (válás, család szétesése, jelentős élethelyzeti váltás, baleset, súlyos betegség a családban és a halál témakörében) feldolgozásában. Ismerje meg a gyermeki gyászfolyamatra jellemző életkori sajátosságokat az óvodás kortól a középiskolás korig. Ismerje fel a gyermek érzelmi- és viselkedés megnyilvánulásainak a gyászfolyamatra jellemző sajátosságait. Képes legyen a gyermeket érintő gyászról, veszteségről az életkoruknak megfelelően kommunikálni. Képes legyen a gyermek- és diákközösségben a támogató légkör kialakítására, a gyermek- és diákközösség támasznyújtó kapacitásának mozgósítására. Az elméleti ismereteit, a megismert gyakorlatokat, kommunikációs és probléma-megoldási technikákat képes legyen a mindennapi pedagógiai tevékenységébe integrálni. A pedagógus kellő önismeret és szakmai ismeret birtokában a pedagógia eszközeivel osztályközösségen belül és egyénileg képes legyen a krízishelyzetet kezelni. Képes legyen a gondoskodásra nevelés gondolatiságát pedagógiai munkája során beépíteni, ezzel mintegy előkészíteni, hogy elfogadják, megértsék, hogy a gyász, a veszteség a méltótággal teli élet része. Képes legyen értő figyelemre, segítő kommunikációra, önreflexivitásra pedagógiai munkája során.
Az ismeretek számonkérésének módja: Írásbeli dolgozat készítése. Egy gyász vagy veszteségfeldolgozó folyamat bemutatása óvodai/kollégiumi/iskolai helyzetben 3-5 oldal terjedelemben. Az esetválasztás motívumainak ismertetése. Az esetbemutatás a titoktartás szempontjainak figyelembevételével történjen. A dolgozatnak tükröznie kell azt, hogy a vonatkozó elméleti ismereteket megfelelően tudja a gyakorlatba átültetni és a tanult módszertani eszközöket adekvátan alkalmazni. Tartalmaznia kell a megvalósítás lépéseit, az alkalmazott kommunikációs és problémamegoldó technikákat. A lezárásnak tartalmaznia kell az esettel kapcsolatos önreflexióit, megoldási nehézségeit, általánosan is hasznosítható tanulságait. Értélkelés: megfelelt/nem felelt meg minősítés. Beadási határidő: a tanfolyam zárását követő 15. napig.
A jelentkezés feltételei: – iskolai végzettség: egyetem és/vagy főiskola; tanító vagy tanár vagy gyógypedagógus vagy konduktor vagy logopédus vagy kollégiumi nevelő vagy pszichológus vagy szociálpedagógus vagy könyvtáros tanár/tanító vagy szakoktató, gyakorlati oktató; nem jellemző. – megelőző szakmai gyakorlat: nem szükséges
– egyéb, éspedig: nincs
Javasolt munkakörök: Óvodapedagógus, Tanító, Tanár, Gyógypedagógus, Konduktor, Logopédus, Kollégiumi nevelő, Pszichológus, Szociálpedagógus, Könyvtáros tanár (tanító), Szakoktató, gyakorlati oktató, Fejlesztõ pedagógus
Javasolt megbízások, funkciók (tevékenységek): Intézményvezető, Intézményvezető-helyettes, Diákönkormányzatot segítő pedagógus, Gyermekvédelmi felelős, Munkaközösség vezető, Osztályfőnök, Szabadidő-szervező, Gyakorlóiskolai vezető tanár, óvodai szakvezető
|