A továbbképzés megnevezése: A tehetség felismerése és gondozása az iskolában
Alapító neve: SULISZERVIZ Oktatási és Szakértői Iroda Kft. Szervező neve: SULISZERVIZ Oktatási és Szakértői Iroda Kft. Alapítási engedély szám: 178/10/2020 Az alapítási engedély érvényességének dátuma: 2025. 03. 23.
Felnőttképzési nyilvántartási szám: E-000541/2014
Foglalkozási órák száma: 30 A továbbképzés szervezésének formája: tanfolyami
A továbbképzés célja: A továbbképzés célja, hogy a résztvevők megismerjék a tehetség összetevőit, jellemzőit, elsajátítsák a tehetség jellemzőinek felismerésénél alkalmazott módszereket. Váljanak képessé azokat a tehetségösszetevőket kiválasztani a tehetséggondozó programok kidolgozásánál és megvalósításánál, amelyeket fel kívánnak használni. A továbbképzés további célja, hogy a pedagógusok megismerkedjenek az iskolai tehetséggondozás fő stratégiáival, illetve azokkal a szervezeti formákkal, módszerekkel, eszközökkel, melyek szükségesek a megvalósításhoz. Megismerjék az iskolai tehetséggondozás döntéshozatali folyamatát, valamint a tehetséggondozó programok elemeit, megvalósítását, koherenciáját, és az egész folyamat kommunikációját.
A program tartalmának rövid ismertetése: A 2011. évi CXC. sz. törvény a Nemzeti köznevelésről kiemeli, hogy nagy figyelmet kell fordítani a kiemelten tehetséges gyermekek, tanulók gondozására. Ezért a tehetségek felismerése és azonosítása, majd a tehetséggondozás fontos feladata az iskolának. A legjobban összeállított tehetséggondozó program is csak akkor hatékony, ha megtaláljuk a tehetségeket. Ezért fontos a pedagógusok, szakemberek felkészítése a tehetséggondozás, mint folyamat kiindulópontjának tekintett tehetség felismerésére, azonosítására. Elméleti és gyakorlati ismereteket szereznek a részt vevők tehetségtípusokról, a tehetség összetevőiről, jellemzőiről, az alkalmazott mérési módszerekről. A továbbképzés egyik pillére a tehetségek felismerését célul kitűző, az objektivitásra törekvő mérőeszközök sokféleségének megismerése, és használatuk lehetőségeivel való megismerkedés, valamint a felismert tehetségek tulajdonságainak kiválasztása és felhasználása a kidolgozandó tehetséggondozó programoknál. A továbbképzés másik pillére a tehetségek felismerése után a pedagógusokat megismertetni a tehetséggondozás céljával, fő stratégiáival, illetve azokkal a szervezeti formákkal, amelyek legalkalmasabbak a tehetséggondozó programok megvalósításához, a stratégiák gyakorlati alkalmazásához. A képzés tartalma 9 tematikus egységből épül fel: 1. Bevezetés, célok megfogalmazása. 2. A tehetség összetevői 3. A tehetségfelismerés, azonosítás fázisai 4. A tehetségazonosítás módszerei 5. Tehetségazonosítás céljából felvett tesztek, kérdőívek, megfigyelések értékelése 6. A tehetséggondozás céljai 7. A tehetséggondozás stratégiái 8. Gazdagító, differenciáló és egyéni fejlesztés a gyakorlatban 9. A tehetséggondozás szervezeti formái A továbbképzési program előadásokra, egyéni és csoportos feladatmegoldásra, interaktív tevékenységekre épül. A továbbképzés résztvevői az előadásokon és a gyakorlatokon keresztül ismerkednek meg a tehetségfelismerés és a tehetséggondozás fogalomrendszerével, a gyakorlatokon pedig a megvalósítások lehetőségeinek sokféleségével. A továbbképzés szerkezeti felépítése lehetővé teszi az interaktivitást, a résztvevők gyakorlati tapasztalatainak megosztását, visszajelzést az ismeretek alkalmazásáról. A résztvevők záródolgozat révén adnak számot az ismeretek elsajátításáról, a kompetenciák kialakulásáról. A dolgozatot a befejezés után két héten belül, elektronikus úton, megadott címre, pdf formában kell beküldeni. A záródolgozat megfelelt minősítést kap, ha eleget tesz a terjedelmi követelményeknek, valamint megfelel a kiadott szempontoknak. A tanúsítvány kiadásának feltétele: 1. a foglalkozások 90%-án történő részvétel. 2. a záródolgozat megfelelt kritérium szinten történő teljesítése.
Az előírt tartalmi követelmények: A tanfolyami résztvevő - ismerje a tehetség összetevőit, azok jellemzőit; - tudja a tehetségfelismerés, tehetségazonosítás fázisait; - ismerje a tehetségazonosítás módszereit; - tudja értékelni a képzésen megismert tehetségazonosításhoz felvett teszteket, kérdőíveket, megfigyeléseket; - tudja meghatározni az iskolai tehetséggondozó program céljait a hazai tehetséggondozási stratégiák alkalmazásával; - legyen képes meghatározni a tehetséggondozó programok jellemzőit; - tudjon tehetséggondozó programot készíteni; - tudja megtervezni, vagy kiválasztani azokat a szervezeti formákat, melyek az általa összeállított tehetséggondozó program megvalósítására a legalkalmasabbak.
Az ismeretek számonkérésének módja: A záró ellenőrzés módja: Egy írásbeli feladat készítése 2 választható témakör valamelyikéből, melyet a tanfolyam befejezését követő 2 héten belül kell eljuttatni az oktató számára e-mailban PDF formátumban. A feladat leírása: 1. Témakör: önálló kérdőív készítése - egy kérdőív a pedagógusoknak, mely a tehetséges tanulók jellemzését szolgálja, - egy kérdőív a tanulótársaknak, melyben a tanulók ítélik meg társaikat a tehetségösszetevők szempontjából, valamint - egy kérdőív a szülőknek, melyben a szülő ad képet a gyermeke tulajdonságairól. Az értékelés szempontjai: a tanfolyam során megtanult fogalmak, módszerek, eszközök megfelelő használata, a kérdőív alkalmazhatósága a tehetség felismerésére, azonosítására. Az értékelés módja: a továbbképzés vezetője minden kérdőívre max. 10-10 pontot adhat a fenti szempontok figyelembe vételével. Minősítés: megfelelt, ha mindhárom kérdőívet elkészítette, és legalább 6-6 pontot ért el kérdőívenként. 2. Témakör: egy tehetséggondozó program készítése 3-5 oldal terjedelemben Az értékelés szempontjai: - a probléma felvezetése (milyen képességek fejlesztését szolgálja a program); - az elérni kívánt célok, eredmények bemutatása; - a célcsoport megnevezése; - a szervezeti formák, módszerek, eszközök bemutatása; - a megvalósított programban elért eredmények értékelése. Az értékelés módja: a továbbképzés vezetője minden fenti szempontra max. 6-6 pontot adhat a fenti szempontok figyelembe vételével. Elérhető maximálisan 30 pont. A megfelelt minősítéshez legalább 18 pont elérése szükséges.
A jelentkezés feltételei: – iskolai végzettség: egyetem és/vagy főiskola; nem jellemző; pedagógus, szakoktató. – megelőző szakmai gyakorlat: – egyéb, éspedig:
Javasolt munkakörök: Tanító, Tanár, Könyvtáros tanár (tanító), Szakoktató, gyakorlati oktató, Fejlesztõ pedagógus
Javasolt megbízások, funkciók (tevékenységek): Intézményvezető, Intézményvezető-helyettes, Munkaközösség vezető, Osztályfőnök, Gyakorlóiskolai vezető tanár, óvodai szakvezető
|