A továbbképzés megnevezése: Pályaorientáció támogatása az iskolákban
Alapító neve: Eruditio Oktatási Szolgáltató Zrt. Szervező neve: SULISZERVIZ Oktatási és Szakértői Iroda Kft. Alapítási engedély szám: 12/64/2019 Felnőttképzési nyilvántartási szám: E-000541/2014 Az alapítási engedély érvényességének dátuma: 2024. 03. 27.
Foglalkozási órák száma: 30 A továbbképzés szervezésének formája: tanfolyami
A továbbképzés célja: A továbbképzés célja, hogy a résztvevő pedagógusok megismerhessék azokat a lehetőségeket, amelyekkel segíthetik a tanulókat a döntésképessé válásban, a (tovább)tanulással vagy munkával kapcsolatos kérdéseikben, valamint az ideális pályaválasztási megoldás választásában. Bemutatni a pályaorientáció három alappillérét: a pályaismeretet, a munkaerő-piaci ismereteket és az önismeretet. További cél, hogy a pedagógusok támogatást kaphassanak abban, hogyan segíthetik a tanulókat: - tudatosítani saját értékeiket, eredményeiket, képességeiket; - kiválasztani a reális képzési irányaikat; - önállóan mérlegelni és döntést hozni.
A program tartalmának rövid ismertetése: Napjainkra már szinte alig képzelhető el az, hogy a gyerekek a szülők, nagyszülők szakmáját vagy a családi vállalkozást változatlan formában folytassák. Mára már megszűnt a szakmastruktúrák statikussága, hiszen újabb és újabb szakmák jelennek meg vagy tűnnek el. A köznevelési intézmények egyik legfontosabb feladata az, hogy a gyerekeket olyan kompetenciákkal vértezzék fel, amelyekkel eligazodnak a pályaorientáció sokféle lehetőségeiben, illetve adekvát életutat képesek tervezni. Jelen továbbképzés célja, hogy a résztvevő pedagógusok megismerhessék azokat a lehetőségeket, amelyekkel segíthetik a tanulókat a döntésképessé válásban, a (tovább)tanulással vagy munkával kapcsolatos kérdéseikben, valamint az ideális pályaválasztási megoldás választásában. Bemutatni a pályaorientáció három alappillérét: a pályaismeretet, a munkaerő-piaci ismereteket és az önismeretet. További cél, hogy a pedagógusok támogatást kaphassanak abban, hogyan segíthetik a tanulókat: - tudatosítani saját értékeiket, eredményeiket, képességeiket; - kiválasztani a reális képzési irányaikat; - önállóan mérlegelni és döntést hozni. A főként gyakorlati feladatokra épülő továbbképzés főbb témakörei: – TÁJÉKOZÓDÁS A PÁLYAORIENTÁCIÓRÓL o A pályaorientáció a tartalmi szabályozók szintjén o A pályaorientáció fogalmi hálója o A pályaválasztás és érdeklődés összefüggései – PÁLYAORIENTÁCIÓS FELADATOK o A tanulás tanítása o Ismerkedés a szakmacsoportokkal o Ismerkedés a munka világával o Munkaerő-piaci alapfogalmak o Személyes képzési terv, életpályaterv (rövid távú, hosszú távú) – AZ ÖNISMERET HELYE A PÁLYAORIENTÁCIÓ FOLYAMATÁBAN o Önismeret – fogalomtisztázás o Énkép o Célok meghatározása a változáshoz A tanúsítvány kiadásának feltételei: - 90%-os részvétel a továbbképzésen. - Egy szabadon választott évfolyam számára pályaorientációs óraterv összeállítása. Értékelési szempontjai: kerettantervi kapcsolódás megjelölése, az évfolyam és a célok-feladatok közti koherencia, adekvát fejlesztési követelmények, a tartalom és a belépő tevékenységformák közti összefüggés, gyakorlati megvalósíthatóság. Terjedelme: 3-5 A4-es oldal, Times New Roman betűtípus, 12-es betűméret, 1,5-es sorköz. Benyújtás határideje: a továbbképzést követő harmadik hét.
Az előírt tartalmi követelmények: Ismerje a pályaorientáció és munkaerőpiac elméleti hátterét. Ismerje a szakmacsoportokat és napjaink leggyakoribb szakmáit. Legyen képes egyéni pályaterv összeállítására. Ismerje napjaink munkaerő-piaci jellemzőit, tendenciáit. Tudja alkalmazni a Johari-ablak és az önismereti kerék önismereti modelleket.
Az ismeretek számonkérésének módja: Záró ellenőrzés módja: egy szabadon választott évfolyam számára pályaorientációs óraterv összeállítása. Értékelési szempontok: - kerettantervi kapcsolódás megjelölése, - az évfolyam és a célok-feladatok közti koherencia, - adekvát fejlesztési követelmények, - a tartalom és a belépő tevékenységformák közti összefüggés, - gyakorlati megvalósíthatóság. Terjedelem: 3-5 A4-es oldal, Times New Roman betűtípus, 12-es betűméret, 1,5-es sorköz. Benyújtás határideje: a továbbképzést követő harmadik hét.
A jelentkezés feltételei: – iskolai végzettség: egyetem és/vagy főiskola; bármely szak; tanárok, szakoktatók, gyakorlati oktatók. – megelőző szakmai gyakorlat: – egyéb, éspedig:
Javasolt munkakörök: Tanár, Kollégiumi nevelő, Szakoktató, gyakorlati oktató
Javasolt megbízások, funkciók (tevékenységek): Intézményvezető, Intézményvezető-helyettes, Diákönkormányzatot segítő pedagógus, Munkaközösség vezető, Osztályfőnök
|