A továbbképzés megnevezése: Infokommunikációs Technológia (IKT) pedagógusoknak - felkészítés ICDL vizsgára, távoktató program
Alapító neve: Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Szervező neve: SULISZERVIZ Oktatási és Szakértői Iroda Kft. Alapítási engedély szám: 9/6/2018 Felnőttképzési nyilvántartási szám: E-000541/2014 Az alapítási engedély érvényességének dátuma: 2023. 02. 08.
Foglalkozási órák száma: 30 A továbbképzés szervezésének formája: távoktatás
A továbbképzés célja: A továbbképzés fő célkitűzése, hogy a résztvevők olyan ismereteket, készségeket sajátítsanak el, amelyek birtokában képesek lesznek az IKT eszközök és digitális tartalmak tudatos alkalmazásával a tanulási-tanítási, fejlesztési folyamat hatékonyabbá tételére. Ennek érdekében cél a résztvevők felkészítése az információ technológiai eszközök biztonságos és jogszerű használatára, valamint a tanórák, foglalkozások tartalmának és a különböző tanulás-szervezési módoknak megfelelő eszközök, prezentációs és tesztkészítő programok kiválasztására, alkalmazására. További cél, hogy a résztvevők képessé váljanak a korszerű, pedagógiai vonatkozású digitális tartalmak folyamatosan bővülő kínálatának megismerésére, nyomonkövetésére, a releváns tartalmak beépítésére mindennapi munkájukba, valamint bevált és/vagy saját fejlesztésű tartalmak megosztására. A tematika az „IKT pedagógusoknak” elnevezésű ICDL modulvizsga nemzetközi követelményein alapszik, így a továbbképzés célja a fentiekben részletezetteken kívül a résztvevők felkészítése az ICDL modulvizsga letételére.
A program tartalmának rövid ismertetése: A XXI századi korszerű oktatás elengedhetetlen feltétele az IKT eszközök használta, amellyel a tanulás-tanítási folyamat jelentősen hatékonyabbá tehető. Éppen ezért szükséges, hogy a munkájuk sikeressége érdekében a pedagógusok megfelelő digitális szakmai alapkompetenciával is rendelkezzenek. A távoktatási formában, e-learning tananyag segítségével megvalósuló továbbképzés kisebb részben elméleti és nagyobb részében gyakorlati részből áll. A résztvevők az információs és kommunikációs technológiáról, az információ-technológiai (IT) biztonságról, a szerzői jogról szereznek elméleti ismereteket, amely ismeretek elengedhetetlenül fontosak a tanári munkában, hiszen a digitális tartalmak közvetítésekor ezek szabályai nem hagyhatók figyelmen kívül. A gyakorlati ismereteket az e-learning tananyag videói tartalmazzák, az önellenőrző teszefeladatok és gyakorlati feladatok, mint például, például az online prezentációs programokról, a tartalommegosztás korszerű módszereiről, az online tesztkészítés lehetőségeiről készült részek lépésről-lépésre vezetik a pedagógusokat a szükséges ismeretek elsajátításában. Az e-learning tananyag számos oktatási tartalmú tematikus honlapot is ismertet. Gyakorlati feladatok megoldásával sajátítható el az egyes óratípusokon alkalmazható digitális pedagógiai módszertan, az IKT eszközök használatának beépítése az egyéni, a páros vagy csoportos foglalkozásokba. A továbbképzés főbb tematikai egységei: IKT és digitális pedagógia, IT biztonság, Szerzői jog, szellemi jog, IKT alapú alkalmazások és digitális oktatási tartalmak, Tanórák, és az értékelés megtervezése, Összegzés, ICDL vizsgafeladatok gyakorlása. A tematika az „IKT Pedagógusoknak” elnevezésű ICDL modulvizsga nemzetközi követelményein alapszik, így a továbbképzés a résztvevőket az ICDL modulvizsga sikeres teljesítésére is felkészíti. A továbbképzésen résztvevők tudásának ellenőrzése a képzés végén történik: egy IKT-val támogatott órát kell megtervezni saját műveltségi területről, tetszőlegesen kiválasztott témában, vagy egy ICDL vizsgafeladatot kell megoldani. A képzés elvégzéséről a tanúsítvány kiállítható a kurzus közbeni gyakorló feladatok megoldása, valamint a záróvizsgafeladatok sikeres teljesítése esetén. A továbbképzésen résztvevők előrehaladását és tudásuk ellenőrzését megfelelő szakmai felkészültséggel rendelkező konzulens segíti.
Az előírt tartalmi követelmények: A részvevő - ismerje az információ technológia fogalmát és jelentőségét a nevelési-oktatási folyamatban; - ismerje az információ technológia biztonsági szabályait, valamint a digitális tartalmak és szoftverek jogszerű használatának szabályait; - ismerjen és tudjon alkalmazni a munkakörének, műveltségi területének megfelelő digitális tartalmakat; - legyen képes arra, hogy kiválassza és a tanórákon/foglalkozásokon alkalmazza azokat a releváns IKT eszközöket, amelyekkel a tanulási, fejlesztési folyamat hatékonysága növelhető; - legyen képes prezentáció-készítő és tesztkészítő programot használni; - legyen képes a korszerű tanulás-szervezési módoknak (kooperatív tanulás, projektek, stb.) is megfelelő IKT eszközöket és tartalmakat kiválasztani, alkalmazni; - tudja, hogyan kell digitális tartalmakat megosztani, - tudjon IKT eszközökkel támogatott tanórához/foglalkozáshoz konstruktív óratervet készíteni; - olyan tudással rendelkezzen, amelynek birtokában sikeres „ICDL IKT Pedagógusoknak” modulvizsgát tehet.
Az ismeretek számonkérésének módja: A záró ellenőrzés módja: írásbeli dolgozat, amelyet a résztvevő a képzés végén, elektronikusan küld el a konzulens részére. A résztvevő a következő KÉT, ALTERNATÍV záró ellenőrzési mód között választhat: 1. Konstruktív óraterv készítése - a résztvevő önálló munkával, konstruktív óratervet készít, - az óraterv a saját műveltségi területe alapján, tetszőleges témakörből és a résztvevő által oktatott korcsoport számára készüljön, - az óra felépítésében legalább kétféle tanulás-szervezési mód szerepeljen, - a tanórán ismeretátadás és ellenőrzés és/vagy gyakorlás legyen, - az óratervhez készüljön egy 3-5 diából/képből álló digitális előadás/prezentációs, - az óratervben a résztvevő az IKT eszközök és a digitális tartalmak használatát mutassa be. Az értékelés szempontjai: Az óraterv akkor tekinthető megfeleltnek, ha a résztvevő a megadott feltételek szerint elkészített óratervében, az órának legalább 30 %-ban IKT eszközöket és digitális tartalmakat alkalmaz. Megszerezhető minősítés: Megfelelt/nem felelt meg 2. ICDL IKT Pedagógusoknak vizsgafeladat megoldása Minden ICDL IKT Pedagógusoknak modulvizsgafeladat a következő részekből áll: - 15 feleletválasztós teszt elméleti kérdésekből (Témakörök: IKT és digitális pedagógia, IT biztonság, Szerzői jog, szellemi jog, IKT alapú alkalmazások és digitális oktatási tartalmak) - 3-5 gyakorlati, egy-egy lépésből álló részfeladat elkészítése, megoldása (Például: megadott tartalom keresése az interneten, tartalommegosztás, 1-2 diából/képből álló előadás/prezentáció készítése) Maximálisan elérhető pontszám: 20 pont Értékelés szempontjai: Az ICDL vizsgafeladat akkor tekinthető megfeleltnek, ha a részvevő legalább 15 pontot ér el. Megszerezhető minősítés: Megfelelt/nem felelt meg Igény esetén a sikeresen teljesített ICDL IKT Pedagógusoknak modulvizsga, a tanúsítvány bemutatásával jóváírható hivatalos ICDL vizsgaként. Az ICDL rendszerbe történő regisztrációra és az ICDL IKT Pedagógusoknak modulvizsga hivatalos jóváírására csak az NJSZT és az akkreditált vizsgaközpontok jogosultak.
A jelentkezés feltételei: – iskolai végzettség: egyetem és/vagy főiskola; bármely szakos; pedagógus, pedagógus munkakörben foglalkoztatottak. – megelőző szakmai gyakorlat: oktatói – egyéb, éspedig: A továbbképzésre jelentkező rendelkezzen alapvető informatikai felhasználói szintű ismeretekkel.
Javasolt munkakörök: Óvodapedagógus, Tanító, Tanár, Gyógypedagógus, Konduktor, Logopédus, Kollégiumi nevelő, Pszichológus, Szociálpedagógus, Könyvtáros tanár (tanító), Szakoktató, gyakorlati oktató, Fejlesztõ pedagógus
Javasolt megbízások, funkciók (tevékenységek): Intézményvezető, Intézményvezető-helyettes, Diákönkormányzatot segítő pedagógus, Gyermekvédelmi felelős, Munkaközösség vezető, Osztályfőnök, Szabadidő-szervező, Gyakorlóiskolai vezető tanár, óvodai szakvezető
|